Nyugodt háttér, sikeres vállalkozás!
Vigyázunk vállalkozására, hogy Ön a növekedésre koncentrálhasson! Vegye fel velünk a kapcsolatot egy ingyenes konzultációért és személyre szabott ajánlatért.
Átalányadózók
Az átalányadózás sajátossága abban rejlik, hogy a jövedelmet az Szja tv. által meghatározott költséghányadok figyelembevételével kell megállapítani.
A bevételi értékhatárok a mindenkori minimálbérhez igazodnak. Az egyéni vállalkozó az átalányadózást addig választhatja, amíg a tárgyévben a bevétele nem haladja meg a minimálbér tízszeresét, kizárólag kiskereskedelmi tevékenység esetén a minimálbér ötvenszeresét. Év közben kezdő, megszűnő, illetve szünetelő egyéni vállalkozó esetében a bevételi értékhatárt arányosítani szükséges.
Adómentes az átalányadózó egyéni vállalkozó, átalányban megállapított jövedelmének az éves minimálbér felét meg nem haladó része.
Az átalányban megállapított jövedelem:
A jövedelem megállapításához a vállalkozói bevételt kell alapul venni. A bevételből a jövedelem, az egyes tevékenységek szerinti meghatározott költséghányadok levonásával állapítható meg. A költséghányad lehet:

-40 százalék: alapesetben, bármely tevékenység esetén
-80 százalék: az Szja tv. által meghatározott ipari, mezőgazdasági, egyes szolgáltatási, építőipari, taxis személyszállítás, fodrászat, szépségápolás, számítógép-, háztartáscikk-javítás vendéglátó tevékenység esetén, illetve
-90 százalék: kizárólag kiskereskedelmi tevékenység esetén.
A különböző tevékenységekre mindig kellő figyelmet kell fordítani, amennyiben a tevékenység oly módon változik, hogy a vállalkozás már nem jogosult az adott költséghányad alkalmazására, úgy az év első napjával, visszamenőlegesen köteles áttérni egy alacsonyabb költséghányadra.
Bár az átalányadózás minden tekintetben lényegesen egyszerűbb, mint a tételes költségelszámolás, vezetését mégsem ajánljuk az ebben nem jártas vállalkozóknak. A bevallások, a göngyölítéses járulék- és szochószámítás, valamint a nyilvántartások vezetése kiemelt figyelmet igényel.
Átalányadózás a gyakorlatban:
Az Szja tv. szerinti átalányadózó bevételi nyilvántartást vezet, amennyiben az általános forgalmi adó levonási jogát nem érvényesíti. Ez esetben a számlázóprogramból kinyert számlák és a banki kivonatok havi rendszerességgel történő leadása alapján történik a könyvelés. A havi adatszolgáltatás fontos annak ellenére is, hogy az adó- és járulékbevallásokat csak negyedévente kell elkészíteni, mégpedig a bevételi értékhatár, illetve az alanyi adómentes határ figyelése miatt.
Az áfakörös egyéni vállalkozók esetében a költségszámlák leadása is havi rendszerességgel történik.
Emellett nem győzzük hangsúlyozni, hogy a költségszámlák gyűjtése kötelező, annak elszámolásától függetlenül.
Tekintse meg árainkat!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön könyveléssel és adózással kapcsolatos friss híreinkről és hasznos tippekről!